Cze
12
2016

Jak się rozpoczyna grę karcianą pan

kartytysiącW Pana gra się w 2 do 4 graczy. Talia kart biorących udział w grze zaczyna się od 9. W pierwszej części rozgrywki rozdawane są karty równo pomiędzy osoby biorące udział w grze.


Grę rozpoczyna

Grę rozpoczyna gracz posiadający 9 kier którą kładzie na stół,  po czym kolejni gracze dokładają karty zaczynając od gracza siedzącego z lewej strony osoby posiadającej 9 kier i poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.  Na czyli kupkę z wykładany mi przez graczy kartami można położyć jedną kartę albo cztery karty jednakowej wartości czyli cztery 10. Zasada ta dotyczy także gracza, który rozpoczyna grę z 9 kier z tą różnicą że może on zamiast 9 kier wyłożyć wszystkie cztery dziewiątki, jeśli ma. 9 kier kładzie się wówczas na samym dole kupki. W momencie gdy na stosie jest już 9 kier wówczas można wyłożyć pozostałe trzy 9 za jednym razem. Karty które zostają wyłożone na stos nie mogą być młodsze od karty znajdującej się już na górze stosu. Starszeństwo kart przedstawia się następująco: 9, 10, J, D, K, A. Kolory kart nie mają żadnego znaczenia. Osoba, która nie chce albo nie ma możliwości wyłożenia karty (ma wyłącznie młodsze karty niż ta, znajdująca się na wierzchy stosu), zabiera z góry stosu trzy kolejne karty. W razie gdy na stosie są trzy karty albo mniej, pobierane są wszystkie karty z wyjątkiem 9 kier. Po wzięciu trzech kart kolejka przechodzi do kolejnego gracza. Celem gry jest wyłożenie wszystkich posiadanych kart. Gracz który jako jedyny nie zdążył pozbyć się kart zdobywa literkę P. W kolejnym rozdaniu; jeśli ponownie zostaną mu karty, zdobywa kolejne literki: A, a w następnym N. W przypadku gdy wszyscy gracze pozbyli się kart to nikt nie otrzymuje żadnej literki. Sytuacja taka ma miejsce gdy ostatni gracz może wyłożyć wszystkie posiadane karty za jednym razem.
Przegrywa gracz który zdobędzie wszystkie trzy literki czyli – PAN.Powered by WordPress | ® świat rozrywki | Polityka cookies

  • RSS
  • Facebook
  • Google+
  • YouTube
  • Pinterest